Menu

Maria Sadowska (live vocal)

Maria Sadowska-Wokalistka, reżyser, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny. 
Pierwszą płytę nagrała mając 14 lat, kolejną – solową trzy lata później. Wydała dwa albumy w Japonii. Jednak Sadowska to nie tylko wokalistka – sama zresztą przyznaje, że czuje się przede wszystkim muzykiem i reżyserem. Jej krótkometrażowy film pt. SKRZYDŁA był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach, gdzie zdobył nagrody. W 2007 roku wyreżyserowała debiutancki film krótkometrażowy pt. NON-STOP KOLOR zrealizowany przy pomocy Stowarzyszenia Filmowców Polskich. 

Maria jest także autorką teledysków wielu cenionych wykonawców m.in. Renaty Przemyk, Kasi Nosowskiej, Edyty Geppert, Marcina Rozynka, Krzysztofa Kiliańskiego czy Michała Bajora. Dowodem jej talentu są trzy nominacje do YACHÓW! Jako reżyser nakręciła też 4 teledyski do własnych piosenek: „Chcemy tylko tańczyć”, „Tomaszów”, „Tylko tu i teraz”, „Rewolucja”. 

W lutym 2004 roku, ukazała się jej pierwsza polska „dorosła płyta”, na której mogliśmy usłyszeć połączenie poezji Marii Jasnorzewskiej – Pawlikowskiej z nowoczesną muzyką klubową i jazzem.
Rok 2005 był dla niej bardzo udany, uzyskała nominację do Superjedynek w kategorii wokalistka roku, a z piosenką „Tylko tu i teraz” zdobyła 4 miejsce w Koncercie Premier na Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2005. Na festiwalu zdobyła również nagrodę Miss foto.

W czerwcu 2006 roku, miała premierę płyta TRIBUTE TO KOMEDA poświęcona pamięci Krzysztofa Komedy, najznakomitszego polskiego muzyka jazzowego, którego talent został doceniony na całym świecie. Klimat muzyczny całej płyty to jazzująca elektronika obfitująca w inspiracje zarówno tradycją jak i nowoczesnymi nurtami. Nad płytą honorowy patronat objęła Zofia Komeda, która czynnie uczestniczyła w jej tworzeniu. Album okazał się wielkim sukcesem Marii bowiem już w miesiąc od premiery uzyskał status Złotej Płyty. Artystka wraz z zespołem zagrała ponad 200 koncertów promujących materiał w kraju i za granicą. Piosenka „Kiedy nie ma miłości” promująca płytę stała się ogólnopolskim przebojem. 

W grudniu 2007 roku ukazała się specjalna płyta artystki zatytułowana GWIAZDA DLA KAŻDEGO. Jest to wyjątkowy album z utworami o tematyce świątecznej. Znalazły się na nim autorskie kompozycje Marii do wierszy świątecznych min. wiersza Ks.Jana Twardowskiego. W tym samym roku zajęła 4 miejsce w Plebiscycie Jazz Forum w kategorii Wokalistka Roku. W październiku 2008 Maria Sadowska za swoje osiągnięcia artystyczne i twórcze została uhonorowana Nagrodą Artystyczną Polskiej Estrady „Prometeusz 2008”. Jesienią artystka wystąpiła gościnie na płycie „Cafe Fogg”, gdzie brawurowo wykonała największy przebój Mieczysława Fogga „Ta ostatnia niedziela”. Również w tym okresie ukazał się album Bogusława Meca „Duety”, na której wykonała utwór „Budzisz mnie”. W listopadzie wystąpiła na prestiżowym jubileuszowym festiwalu JAZZ JAMBOREE, gdzie zaśpiewała w duecie z Michel Legrandem. Spośród wszystkich polskich wokalistek kompozytor wybrał tylko Marię i zaprosił ja do wspólnego wykonania jego wielkiego przeboju „HOW CAN YOU KEEP THE MUSIC PLAYING”. Koncert transmitowany przez Telewizję Polską odbył się w Sali kongresowej. 

8 czerwca 2009 ukazał się album pt. SPIS TREŚCI. Jest to tym razem album w pełni autorski. Zarówno muzyka, teksty jak i w dużej mierze produkcja muzyczna, to wszystko dzieło artystki, choć wspiera ją plejada wybitnych muzyków młodego pokolenia. Znajduje się na nim 10 piosenek w języku polskim utrzymanych w stylistyce funky reggae balladowej. Teksty stanowią manifest pokolenia trzydziestolatków i opowiadają o odnajdywaniu własnej drogi, poszukiwaniu ideałów i uczeniu się miłości na co dzień. Album promowały single „Rewolucja”, „Jest dobrze” (do którego teledysk pod wpływem cenzury został zablokowany przez stacje muzyczne w Polsce, co wywołało ogromną dyskusję w polskich mediach) oraz „Sama ze sobą”. Koncertem z materiałem z tej płyty Maria otworzyła drugą edycję Orange Warsaw Festival 2009. W listopadzie 2009 roku Maria wzięła udział w drugiej części projektu „Cafe Fogg” tym razem interpretując utwór „Tango milonga”. Tym samym jest jedyną polską artystką, która dwukrotnie wzięła udział w projekcie „Cafe Fogg”. 

13 listopada 2009 na ekrany kin trafił film DEMAKIJAŻ, w skład którego wchodzą 3 nowele „Non Stop Kolor”, „Droga wewnętrzna” i „Pokój szybkich randek” w reżyserii Marii Sadowskiej, Doroty Lamparskiej i Anny Maliszewskiej. W tym samym roku film dostał się na festiwale filmowe w Koszalinie, Gdyni, Kijowie, Zimbabwe i Meksyku. 

16 listopada 2009 ukazał się album DEMAKIJAŻ SOUNDTRACK, który stanowi jednocześnie ścieżkę dźwiękową do filmu o tym samym tytule oraz jest podsumowaniem 10-letniej działalności Sadowskiej na scenie klubowej. Jest to pierwszy stricte elektroniczny album w jej karierze. Płyta została nominowana do Fryderyka 2010 w kategorii „Album roku – Muzyka klubowa”.

W grudniu artystka wzięła udział w specjalnym projekcie-koncercie „Kaczmarski na jazzowo” w ramach Festiwalu Jamboree. Podczas koncertu czołowi polscy wokaliści jazzowi zaprezentowali jazzowe interpretacje utworów Jacka Kaczmarskiego. Koncert z udziałem Marii Sadowskiej, Anny Serafińskiej i Janusza Szroma transmitowany w TVP Kultura zebrał same pozytywne recenzje. 

Rok 2010 rozpoczął się dla Marii wyjątkowo pomyślnie. 15 stycznia została mianowana Ambasadorem Warszawy – kandydata do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 dołączając do grona najwybitniejszych polskich artystów. Cały 2010 rok to praca Marii nad nowym, pełnometrażowym filmem fabularnym oraz kolejnymi projektami muzycznymi.

4 października 2010 ukazała się płyta KACZMARSKI JAZZ – wspólny projekt Marii, Anny Serafińskiej i Janusza Szroma. Wydawca krążka mówi o nim tak: „To wyjątkowy projekt stworzony przez czołówkę jazzmanów młodego pokolenia: Marię Sadowską, Annę Serafińską, Janusza Szroma oraz trio pianisty Pawła Tomaszewskiego. Dorobek Jacka Kaczmarskiego jest ogromny. Sadowska, Serafińska i Szrom postanowili zaprezentować jego nowe oblicze i pokazać, jak znany wszystkim repertuar może zabrzmieć w ambitnych, jazzowych i zaskakujących interpretacjach. Obok tego projektu żaden meloman z pewnością nie przejdzie obojętnie. Słuchając płyty mamy przyjemność obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie – pięknymi aranżacjami i nietuzinkowymi możliwościami wokalnymi gwiazd polskiego jazzu”. Album zebrał same pozytywne recenzje plasując się w TOP 10 najlepiej sprzedających się płyt jazzowych.

Cały rok 2011 reżyserka poświęciła pracy nad pełnometrażowym debiutem fabularnym, zatytułowanym DZIEŃ KOBIET, jednocześnie czynnie koncertując. Prace nad filmem, do którego Maria skomponowała również muzykę zakończyły się w kwietniu 2012. W maju, film w którym zagrali min. Katarzyna Kwiatkowska, Eryk Lubos, Anita Jancia oraz Grażyna Barszczewska, miał swoją festiwalową premierę podczas 37. Gdynia Film Festiwal, do którego został nominowany w Konkursie Głównym. Premiera komercyjna filmu odbyła się 8 marca 2013 (Polska) i 8 maja 2013 (świat).

Obraz został zaprezentowany na kilkudziesięciu festiwalach filmowych na całym świecie i zdobył liczne nagrody: 
– Jantar 2012 najlepszy scenariusz (31.Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie), 
– Grand Prix!, nagroda „Lubina” (22. Film Festival Cottbus), 
– Ekran 2012 za najlepszy scenariusz (4.Festiwal Polskich Filmów w Toronto), 
– Prix du Public-nagroda publiczności (5.Festiwal Kinopolska, Paryż 2012), 
– Najlepsza Aktorka-Katarzyna Kwiatkowska(XX Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia, Września 2013), 
– Nagroda Specjalna za Debiut Reżyserski (27. Tarnowska Nagroda Filmowa), 
– Najlepsza Aktorka-Katarzyna Kwiatkowska(Independent Cinema from European Screens-Voices/Rosja), 
– Kargowski Lew 2013 (nagroda główna Festiwalu Filmu i Teatru Kozzi Gangsta Film)

Maria została również laureatką prestiżowej Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa” za reżyserię oraz otrzymała nominację do Nagrody Filmowej im. Andrzeja Munka w kategorii Debiut Reżyserski. Otrzymała także prestiżową nagrodę „Okulary Równości” Fundacji im. Izabeli Jarugi Nowackiej w kategorii „Sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa”.

Maria jest pierwszą w naszym kraju reżyserką, która samodzielnie skomponowała muzykę do swojego filmu. Tak powstała jej ostatnia płyta, również zatytułowana DZIEŃ KOBIET(której premiera odbyła się równolegle z premierą filmu). Klasyczny soundtrack był jednak w tym przypadku jedynie początkiem tego niestandardowego wydawnictwa. Muzyczne tematy z filmu posłużyły, jako baza do skomponowania piosenek, opowiadających o sprawach kobiet. Teksty, których współautorką jest pisarka i działaczka Katarzyna „Brachu” Bratkowska powstały w oparciu o cytaty ważnych myślicielek i filozofek. Ten wyjątkowy album jest zatem swego rodzaju hołdem złożonym kobietom i ich problemom. Na płycie znalazło się 9 utrzymanych w filmowym klimacie utworów, okraszonych przestrzennymi, trip-hopowymi brzmieniami. Całość stanowi niezwykłą muzyczną podróż od smutku i rozpaczy do siły i czystej radości wygenerowanej prosto z serca kobiety. Płyta od czasu premiery zebrała wiele pochlebnych recenzji. Pojawiły się także głosy, że tak jak płyta „Jezus Maria Peszek” była ważnym głosem w tematach min. patriotyzmu i religii, tak „Dzień Kobiet” to odważny i bardzo potrzebny głos właśnie w sprawie kobiet. Pierwsze koncerty z tym materiałem odbyły się min. w Studiu Polskiego Radia im.Agnieszki Osieckiej oraz w Sali Kongresowej podczas V Kongresu Kobiet.

15 lipca 2013 premierę miało DVD DZIEŃ KOBIET. DVD ukazało się w bogatej oprawie z atrakcyjnymi dodatkami. Na płycie poza filmem znajduje się także zwiastun, clip „Dzień Kobiet”, a także zaskakujący making of oraz wywiady z twórcami i aktorami.

Płyty solowe:
1995 „Jutro” – F.F.H. STD (Polska)
1997 „Lucky Star” – Toshiba EMI (Japonia)
1997 „Crazy” – Toshiba EMI (Japonia)
2004 „Marysia Sadowska” – Sony Music (Polska)
2006 „Tribute To Komeda” – Sony Music (Polska)
2008 „Spis treści” – Sony Music (Polska)
2008 „Demakijaż” – QM Music (Polska)
2013 „Dzień Kobiet” – Fonografika(Polska)

Została zaproszona min. do:
2003 „Envee Niewinni Czarodzieje” – Kayax (Polska)
2008 „Mec Duety” – Polskie Radio (Polska)
2008 „Cafe Fogg” – Sony Music (Polska)
2009 „Sygnowano Fabryka Trzciny vol.4” – EMI Music (Polska)
2009 „Cafe Fogg 2” – Sony Music (Polska)
2010 „Kaczmarski & Jazz” – QM Music (Polska)

fb tb_porto insta_porto tw press